Saç Dökülmesi

Günde 100 adet saç telinin dökülmesi, uzmanlar tarafından normal bir durum olarak nitelendiriliyor. Fakat aşırı miktarda saç kaybı ve saç derisinde gözle görülür bir açılma meydana geldiğinde, bir uzmandan yardım almanın da faydalı olabileceği belirtilmektedir. Saç dökülmesi, daha çok erkeklerde görülen bir sorun olmakla birlikte kadınlarda da görülmektedir. Saç kaybı, vitamin eksikliği gibi basit ve geçici nedenlerle ortaya çıkabileceği gibi genetik olarak da ortaya çıkmaktadır. Genel olarak saç dökülmesi şu nedenlerden kaynaklanmaktadır.

1- Uygunsuz Saç Bakımı, Kozmetik Ürünleri ve Saç Şekillendirmeden Kaynaklanan Dökülmeler

Bünyesinde birçok kimyasal madde bulunduran; boya, renk açma veya perma adı verilen özel ilaçlarla hazırlanan saç şekillendirme işlemleri, saçın zayıflayıp kırılmasına neden olmaktadır. Uzun yıllar boyu, maşa, düzleştirici veya fön gibi saç derisine ve köklerine direkt etki eden etmenler de; saç dökülmesini hızlandıran nedenlerin başında gelmektedir. Bunlarla birlikte yanlış şampuan kullanımı saç köklerini doğrudan etkileyerek, saç dökülmesini hızlandırmaktadır.

2- Fiziksel ve Duygusal Stres Kaynaklı Saç Dökülmesi

Stres kaynaklı saç dökülmeleri genellikle geçici özellik gösterirler. Herhangi bir fiziksel travma, ameliyat, kaza, ciddi bir hastalık; veya duygusal anlamda sizi zorlayan bir dönemde görülen saç dökülmeleri, bu kapsama girmektedir. Saçın döngüsü; saçın uzaması, bekleme süresi ve dökülme olarak sürmektedir. Ancak stresli bir dönem geçirdiğinizde; bu döngü bozulur ve döngü, daha çok saç dökülme şeklinde devam eder. Stresli dönem atlatıldığında ve vücudun normal seyrine dönmesiyle saçlar yeniden gürleşmeye başlar.

3- Kadınlık Hormonları, Doğum Kontrol Hapları ve Hamilelik Nedeniyle Saç Dökülmesi

Menopoz ve adet dönemleri gibi hormonal dengelerin değiştiği dönemlerde, saç dökülmeleri fazlalaşabilir. Hamilelik nedeniyle görülen saç dökülmeleri daha çok doğum sonrası ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni yukarıda bahsedilen saçın döngüsüyle alakalıdır. Doğum sonrası saç döngüsü, dinlenme faslına geçerek, saç dökülmesine neden olabilir. Doğum kontrol hapları nedeniyle saç dökülmesi ise; tamamiyle ilaçların yan etkisinden kaynaklanmaktadır. Fakat bu da; hamilelik gibi sonradan yani hapları kullanmayı bıraktığınız tarihten daha sonra yaşayabilmeniz mümkün olan bir sorundur. Bu kategorideki saç dökülmeleri genel olarak geçici özelliktedirler. Fakat sorununuzun uzun bir süre devam ettiğini gözlemlediyseniz; bir doktora görünmenizde fayda var.

4- Demir Eksikliğinden Kaynaklanan Saç Dökülmeleri

Demir eksikliği ve bu eksikliğin ortaya çıkardığı kansızlık nedeniyle; saç dökülmeleri görülebilir. Bu durum özellikle kadınların adet dönemlerinde ortaya çıkar. Bu nedenle oluşan saç dökülmelerini engellemek amacıyla; doktor tavsiyesi olan demir ilaçları kullanılması gerekir.

5- Hormonal Dengesizliklerden Kaynaklanan Saç Dökülmeleri

En yaygın hormonal dengesizlik sorunu; polistik over sendromudur. Bu sorun, kadınlık ve erkeklik hormonları arasında bir dengesizlik yaratarak; yumurtalık kistleri, kilo kaybı ve saç köklerinin zayıflamasına neden olabilir. Hormonal dengesizlik tedavisi ile bu nedenle oluşabilecek saç dökülmesi sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

(+90) 553 190 60 10|bilgi@vegasacekimi.com